Uroczystość Objawienia Pańskiego

Dzisiaj, tj. 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana Świętem Trzech Króli.

Pokłon złożony przez Mędrców ze Wschodu Dziecięciu Jezus, a który opisywany jest w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje nam pokłon świata pogan, wszystkich ludzi – klękających przed Bogiem Wcielonym. Jest to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie prawdopodobnie mogli byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednak pozostaje tajemnicą, jak stała się ona dla nich drogowskazem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż, aż do Jerozolimy.

Dzisiejsza uroczystość należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej wzmianki spotykamy już w III w. Natomiast na Zachodzie Uroczystość Objawienia Pańskiego jest datowana na koniec IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).

Również dzisiaj w naszym kościele na Mszy św. o godz. 10:00 uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Rększowic przedstawią jasełka. Serdecznie zapraszamy. 🙂

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-06.php3