Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Dzisiaj, tj. 2 listopada obchodzimy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest również nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”.

W tym dniu Kościół wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości.

źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/3820/nd/Uroczystosc-Wszystkich-Swietych-i-Dzien

Każdego dnia od 1 do 8 listopada odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich.

Rozpoczyna się również oktawa modlitw za zmarłych. W oktawie codziennie o godz. 15:30 różaniec połączony z wypominkami oktawalnymi, a o godz. 16:00 Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach.