Drugi Dzień Świąt Bożegonarodzenia

Dzisiaj, tj. 26 grudnia obchodzimy Drugi Dzień Świąt Bożegonarodzenia. W tym dniu wspominamy również pierwszego męczennika – Św. Szczepana.

Greckie imię Stephanos znaczy tyle, co „wieniec” i jest ono tłumaczone na język polski jako Stefan lub Szczepan. Nie wiadomo, ani kiedy, ani gdzie św. Szczepan się urodził. Jego greckie imię wskazuje na to, że był on nawróconym hellenistą – Żydem z diaspory, zhellenizowanym (tj. posługującym się na co dzień językiem greckim). Nie są również znane szczegóły jego wcześniejszego życia. Jego dzieje poznajemy od czasu wybrania go na diakona Kościoła. Apostołowie po propozycji św. Piotra wybrali siedmiu diakonów dla posługi ubogim, aby w ten sposób odciążyć uczniów Chrystusa oraz dać im więcej czasu na głoszenie Ewangelii. W gronie tych siedmiu znalazł się również Szczepan. Jako diakon nie ograniczył się on jednak wyłącznie do posługi ubogim. Według przekazu Dziejów Apostolskich, „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której nikt z żyjących nie mógł się przeciwstawić.
Został on oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciw Prawu i Świątyni. W mowie obrończej Szczepan ukazał dzieje Izraela z perspektywy chrześcijańskiej, uznając, że naród ten stale lekceważył wolę Boga (Dz 6, 8 – 7, 53). Publicznie wyznał on Chrystusa, za co został ukamienowany (Dz 7, 54-60). Św. Szczepan jest określany mianem Protomartyr – pierwszy męczennik.

Poniżej ilustracja ukazująca męczeńską śmierć świętego.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-26.php3

W dniu dzisiejszym Msze Św. w naszym Kościele o godz. 8:00, 10:00, 11:30 oraz o 16:00.

Na Mszy św. o godz. 11:30 jak co roku poświęcenie owsa na pamiątkę męczeńskiej śmierci świętego.