Święto Św. Jana, Apostoła i Ewangelisty

Dzisiaj tj. 27 grudnia obchodzimy Święto Św. Jana, Apostoła i jednego z czterech Ewangelistów. Był on synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego (Mt 4, 21). Na początku był uczniem Jana Chrzciciela, lecz potem razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem (J 1, 35-40). Jan musiał zapewne należeć do najbardziej zaufanych uczniów, ponieważ św. Jan Chrzciciel z nimi tylko i ze św. Andrzejem przebywał właśnie wtedy nad rzeką Jordanem.

Jan jest patronem aptekarzy, bednarzy, dziewic, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem, tj. introligatorów, kopistów, kreślarzy, litografów, papierników, pisarzy oraz owczarzy, płatnerzy, skrybów, ślusarzy, teologów, uprawiających winorośl oraz wdów. Kult tego świętego w Kościele katolickim był zawsze bardzo żywy. Najwspanialszą świątynię wystawiono mu w Rzymie. Jest nią bazylika na Lateranie pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela oraz Jana Apostoła. Zwana jest także bazyliką Zbawiciela, jest ona również uważana za matkę wszystkich kościołów chrześcijaństwa, ponieważ jako pierwsza była uroczyście konsekrowana przez papieża św. Sylwestra I (+ 335) i po dziś dzień jest katedrą papieską.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-27.php3