Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa

Dzisiaj, tj. 30 grudnia obchodzimy święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.

Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach i diecezjach od wieku XVIII. Natomiast po raz pierwszy ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za zgodą i wsparciem papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Do liturgii Kościoła na stałe wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII. Papież 20 listopada 1890 r. na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”.

Teksty liturgiczne na ten dzień zostały ułożone właśnie przez papieża Leona XIII (+ 1903). Jego dziełem są także przepiękne hymny kościelne, które są przeznaczone na to święto. Dzisiejsze czytania są tak dobrane, aby wyakcentować sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają nam równocześnie obowiązki każdego z członków rodziny.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/rodzina.php3

W tym dniu serdecznie zapraszamy wszystkich małżonków, ponieważ na każdej Mszy Świętej nastąpi odnowienie przyrzeczeń ślubnych oraz indywidualne błogosławieństwo z dziećmi.