Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

Dzisiaj obchodzimy Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski.

Pierwszy, właściwy żywot św. Stanisława został spisany przez dominikanina, Wincentego z Kielc, ok. 1240 roku. Żywot ten posłużył jako podstawa do kanonizacji męczennika. Autorytet tego świętego musiał być w Polsce ogromny, skoro według podania nawet najbliżsi stronnicy króla Bolesława nie śmieli targnąć się na jego życie. Wówczas król miał to uczynić sam i 11 kwietnia 1079 roku Bolesław udał się na Skałkę, by podczas Mszy świętej zarąbać biskupa uderzeniem w głowę.
W 1088 roku dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej (wcześniej złożono jego ciało w kościele św. Michała na Skałce). Kadłubek przytacza legendę, że ciała strzegły orły. Wspomina również o cudownym zrośnięciu się porąbanych części ciała.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski (obok NMP Królowej Polski oraz św. Wojciecha, biskupa i męczennika). Natomiast papież Polak – Św. Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-08a.php3