Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Dzisiejsza niedziela to także Zesłanie Ducha Świętego.

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Chrystus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Wypełnił tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, który został ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny dotyczącej zbawienia wszystkim narodom.
Zielone Świątki (inna popularna nazwa dzisiejszej uroczystości), to jedno z najstarszych świąt Kościoła, które obchodzono już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał prawie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tegoż święta udzielano chrztu katechumenom. Natomiast w średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, podczas odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów, które symbolizowały dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości zostały wypuszczane z klatek gołębie – symbolizujące Ducha Świętego.

Kościół przypomina również, że Pięćdziesiątnica to wypełnienie i zakończenie Świąt Paschalnych.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/duch.php3