Święto świętych Młodzianków, męczenników

Dzisiaj, tj. 28 grudnia obchodzimy święto świętych Młodzianków, męczenników.

Dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem i w jego okolicy na rozkaz króla Heroda św. Ireneusz, św. Cyprian, św. Augustyn oraz inni ojcowie Kościoła nadali tytuł męczenników. Ich kult przyjmuje się od I wieku po narodzinach Chrystusa. W Kościele zachodnim Msza za świętych Młodzianków jest celebrowana – podobnie jak Msze święte Wielkiego Postu – bez radosnych śpiewów; kolor liturgiczny – czerwony.
Wśród Ewangelistów tylko św. Mateusz przekazał nam informację o tym wydarzeniu (Mt 2, 1-16). Dekret śmierci dla tych niemowląt wydał Herod Wielki, król żydowski, dowiedziawszy się od mędrców, że narodził się Mesjasz, który był od dawna oczekiwany przez naród żydowski. W obawie, aby Jezus nie odebrał jemu, a także jego potomkom panowania, Herod chciał w podstępny sposób pozbyć się Pana Jezusa.

Święci Młodziankowie są uznawani za patronów chórów kościelnych.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-28.php3