Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika

Dzisiaj, tj. 26 grudnia w II dzień Bożego Narodzenia obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika.

Dzieje tego świętego rozpoczynają się od czasu wybrania go na diakona Kościoła. Apostołowie zgodnie z propozycją św. Piotra wybrali siedmiu diakonów dla posługi ubogim, aby w ten sposób odciążyć uczniów Chrystusa, a także dać im więcej czasu na głoszenie Ewangelii. W gronie tych siedmiu znalazł się właśnie Szczepan. Jednakże nie ograniczył się on tylko wyłącznie do posługi ubogim. Według zapisów z Dziejów Apostolskich, „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której żaden człowiek nie mógł się przeciwstawić.
Został on oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciw Prawu oraz Świątyni. W swojej mowie obrończej Szczepan ukazał dzieje Izraela z perspektywy chrześcijańskiej, udowadniając, że naród ten stale lekceważył wolę Boga (Dz 6, 8 – 7, 53). Publicznie wyznał wiarę w Chrystusa, za co został później ukamienowany (Dz 7, 54-60). Jest określany mianem Protomartyr – to znaczy pierwszy męczennik.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-26.php3

Msze św. w naszym kościele tak jak w każdą niedzielę, tj. 8:00, 10:00, 11:30 oraz 16:00. Na sumie (11:30) poświęcenie owsa.