Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Dzisiaj, tj. 26 czerwca obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Wśród bardzo licznych w Polsce sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i najbardziej uprzywilejowane miejsce. Rokrocznie nawiedza ją od miliona do dwóch milionów pielgrzymów. Przybywają oni, aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który słynie wieloma łaskami i na trwałe wpisał się w dzieje Polski.

Cudowny obraz znajdujący się na Jasnej Górze jest otaczany przez Polaków niezwykłą czcią. Wielokrotnie modlił się przed nim także kard. Karol Wojtyła, a potem już jako papież Jan Paweł II. Co roku, na uroczystości maryjne (szczególnie 15 i 26 sierpnia) do jasnogórskiego sanktuarium przybywają setki tysięcy ludzi. Bardzo często idą w pieszych pielgrzymkach przez wiele dni, aby pokłonić się przed Królową Polski.

Dzisiejsza uroczystość powstała dzięki inicjatywie bł. Honorata Koźmińskiego, który to po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Razem z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u papieża św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Natomiast w 1931 r. papież Pius XI rozciągnął ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i brewiarza.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-26a.php3

Dzisiaj również grupa naszych parafian o godz. 6:00 wyruszyła w XXXIII Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, zawierzając Pani Częstochowskiej całą naszą parafię oraz kościół rększowicki.