Boże Ciało

Dzisiaj, tj. 20 czerwca obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W polskiej tradycji nazywane także Bożym Ciałem.

Inicjatorką ustanowienia tego święta  była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Będąć przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 objawił jej się Chrystus, który żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył także sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała – był to czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą oraz po szczegółowym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. I już w roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Jednakże w tym samym roku biskup Robert zmarł. Wyższe duchowieństwo miasta, za namową teologów, stwierdziło ten krok zmarłego ordynariusza za przedwczesny, a samo wprowadzenie święta pod taką nazwą za wysoce niewłaściwe. Co więcej, prawie że nie oskarżono św. Julianny o herezję. Karnie przeniesiono ją z klasztoru w Mont Cornillon na prowincję (1247 r.). Natomiast po interwencji archidiakona katedry w Liege, Jakuba, kardynał Hugo zlecił ponowne zbadanie sprawy i zatwierdził on to święto. W 1251 roku po raz drugi archidiakon Jakub poprowadził ulicami Liege procesję eucharystyczną. Zbawiciel hojnie wynagrodził za to gorliwego kapłana. Ten syn szewca z Troyes (Szampania) został później wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i ostatecznie papieżem (1261-1264). Panował on jako Urban IV. On też w 1264 roku wprowadził w Rzymie uroczystość Bożego Ciała.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/boze_cialo.php3

W tym dniu po Mszy Św. o godz. 10:00 wyruszymy z procesją po ulicach naszej parafii, towarzysząc naszemu Zbawicielowi i prosząc go o błogosławieństwo i dziękując mu za codzienną Jego obecność na każdej Mszy Św.