Wielka Sobota

Dzisiaj, tj. 20 kwietnia Wielka Sobota do dzień adoracji Pana Jezusa złożonego w grobie. Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Przebywały tam również dusze prawych ludzi Starego Testamentu. Nie mogły one wejść do nieba, bo było ono przed nimi zamknięte, lecz swoim bogobojnym życiem nie zasługiwały także na wieczne potępienie. Musiały one czekać na czas nadejścia Zbawiciela i dokonanego przez Niego odkupienia. Wśród nich były przede wszystkim: dusze Adama, Ewy, Abla, Noego, Abrahama, patriarchów i proroków, Samuela, Mojżesza, Dawida, Anny i Joachima – rodziców Matki Bożej, Józefa – ojca Jezusa, a także Jana Chrzciciela i wielu innych.

Przez całą Wielką Sobotę nie sprawujemy Mszy świętej – tego dnia sprawowana jest jedynie Liturgia Godzin. Dopiero późnym wieczorem, jak zapadnie zmrok, jest rozpoczynane świętowanie Wielkiej Nocy poprzez najuroczystszą i najpiękniejszą liturgię całego roku – Wigilię Paschalną.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/wielka_sobota.php3

W tym dniu święcimy pokarmy. W naszym kościele poświęcenie pokarmów o godz. 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 oraz o godz. 15:00.

Natomiast wieczorem o godz. 18:00 liturgia Wielkiej Soboty.