Święto katedry św. Piotra Apostoła

Dzisiaj, tj. 22 lutego obchodzimy święto katedry św. Piotra Apostoła. Do 1969r. Kościół łaciński obchodził dwa święta związane ze Stolicą Piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 stycznia) oraz Katedry św. Piotra w Antiochii (22 lutego). Po reformie liturgii obydwa te święta zostały połączone w jedno pod wspólną i obecną nazwą: Katedry św. Piotra.

W bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem, w absydzie, znajduje się tron (katedra), na którym miał zasiadać św. Piotr. Do V w. znajdował się on w baptysterium (miejscu obrządku chrztu św.) bazyliki św. Piotra. Ta szczególnie drogocenna relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. Budowniczym tej katedry był Jan Wawrzyniec Bernini (+ 1680). Ta właśnie katedra stała się ważnym symbolem władzy zwierzchniej w Kościele Chrystusa, zarówno w osobie świętego Piotra, jak również jego kolejnych następców. Święto to jest równocześnie aktem wdzięczności Rzymian, że św. Piotr tak bardzo wyróżnił ich miasto, natomiast z drugiej strony to okazja dla wiernych Kościoła, by okazywali następcom św. Piotra wyraz czci i szacunku. Ten tron (gdzie zasiadał św. Piotr) jest stale obecny w kościele, w którym papież odprawia nabożeństwa i sprawuje liturgię dnia. Jest on także nieustannym świadectwem, że biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusa, jaką miał Piotr oraz że następcami Piotra mogą być tylko biskupi rzymscy.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-22.php3