Zesłanie Ducha Świętego

Dzisiaj, tj. 20 maja obchodzimy uroczystość zesłania Ducha Świętego. Pięćdziesiąt dni po swoim zmartwychwstaniu Chrystus zsyła na swoją Matkę oraz apostołów obiecanego wcześniej Pocieszyciela – Ducha Świętego: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26).

Od tego dnia Kościół rozpoczyna głoszenie Słowa Bożego wszystkim narodom.

Popularna nazwa tego święta to Zielone Świątki – to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. W tamtych czasach ten dzień posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. Natomiast w średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów, co symbolizowało dary Ducha Świętego. W bazylikach oraz katedrach w czasie tej uroczystości wypuszczano z klatek gołębie – symbol Ducha Świętego.

źródło: http://brewiarz.pl/czytelnia/duch.php3