Święto św. Jakuba, apostoła

Dzisiejszy dzień to również święto św. Jakuba, apostoła. Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są oni Większym oraz Mniejszym albo również Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów.

Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej – był on powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22).

Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła Chrystusowego (zgodnie z przepowiednią Jezusa – Mk 10, 39).

Święty Jakub to patron Hiszpanii i Portugalii. Również to patron m.in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/07-25a.php3

Dzisiaj także wspominamy św. Krzysztofa, patrona kierowców oraz podróżujących. Dlatego w najbliższą niedzielę, czyli jutro 26 lipca po każdej Mszy św. odbędzie się błogosławieństwo oraz poświęcenie kierowców oraz ich pojazdów – tych dużych i tych małych 🙂 .