Wielka Sobota

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. W tym dniu przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Przebywały tam dusze prawych ludzi Starego Testamentu. Nie mogły one wejść do nieba, bo było ono przed nimi zamknięte, a swoim bogobojnym życiem nie zasługiwały na wieczne potępienie. Czekały więc na czas nadejścia Zbawiciela i dokonanego przez Niego odkupienia. Wśród tych sprawiedliwych dusz były dusze Adama, Ewy, Abla, Noego, Abrahama, patriarchów i proroków, Samuela, Mojżesza, Dawida, Anny i Joachima – rodziców Matki Bożej, Józefa – ojca Jezusa, Jana Chrzciciela i wielu innych.

W tym dniu do godzin popołudniowych kapłani święcą pokarmy. W Polsce wg tradycji przynosimy je w przyozdobionych koszyczkach. Wśród rzeczy w koszyku świątecznym nie może zabraknąć pisanek (kraszanek). Te jajka (często artystycznie zdobione) wyobrażają zwycięstwo życia nad śmiercią, bo to z niego wychodzi kurczę. Dawniej wg tradycji nie wolno było spożywać w Wielkim Poście również nabiału i jaj. Dlatego to tak chętnie niesiemy je do poświęcenia. O zwyczaju pisanek wspomina już w wieku XII bł. Wincenty Kadłubek w swojej Kronice.

Przez całą Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy świętej – w tym dniu sprawowana jest jedynie Liturgia Godzin. W Polsce zgodnie ze starą tradycją w Wielką Sobotę trwa adoracja Chrystusa w kaplicy Jego grobu. Dopiero późnym wieczorem, gdy zapadnie zmrok, rozpoczyna się świętowanie Wielkiej Nocy poprzez najuroczystszą i najpiękniejszą liturgię całego roku – Wigilię Paschalną.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/wielka_sobota.php3

W Wielką Sobotę poświęcimy pokarmy na stół wielkanocny (porządek w ogłoszeniach parafialnych z Niedzieli Palmowej).
W naszym rększowickim kościele Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 18:00. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne (przynosimy ze sobą świece).

Dla tych osób, które nie był obecne na poświęceniu pokarmów poniżej pod linkiem obrzęd poświęcenia pokarmów ze strony naszej archidiecezji:

obrzęd poświęcenia pokarmów