Święto Podwyższenia Krzyża św.

Dzisiaj, tj. 14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża św.

W dniu 13 września 335 r. odbyło się poświęcenie bazylik, których jedna była nazywana także Bazyliką Krzyża. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później to święto przeniesiono na 14 września, gdyż tegoż dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, czyli pierwszej adoracji Krzyża (miała ona miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik).

Dzisiejsze święto przypomina nam jak wielkie znaczenie posiada krzyż w symbolice chrześcijaństwa. Uświadamia nam, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu czy pewnej części dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy choćby jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-14a.php3

Nasza parafia również posiada relikwie drzewa, na którym umarł nasz Zbawiciel. I jako jedna z niewielu parafii w naszej archidiecezji w tym dniu będzie nawiedzana przez pątników.

Serdecznie zapraszamy na czuwanie modlitewne przy Rększowickim Krzyżu o godz. 15:00