Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dzisiaj, tj. 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji nazywana również Świętem Matki Bożej Zielnej

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej jest dogmatem naszej wiary, choć formalnie został on ogłoszony stosunkowo niedawno – bo przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

„…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105)

Te słowa papież wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Oparł także na innym dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest wtedy nieomylny. Mógł je również wygłosić dlatego, że prawda ta uznawana była od dawna w Kościele. Papież tylko ją przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził oraz usankcjonował.

Msze św. w naszym kościele tak jak w każdą niedzielę, czyli o 8:00, 10:00, 11:30 oraz o 16:00. Na zakończenie każdej  Mszy św. poświęcenie ziół, kwiatów i kłosów zbóż.

15 sierpnia wspominamy również rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta i za naszą ukochaną Polskę.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-15a.php3