Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dzisiaj, tj. 28 czerwca obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Czerwiec jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się już z czasów średniowiecza. Na początku miał on charakter prywatny, z czasem ogarnął szerokie rzesze społeczeństwa.
Mistyka średniowiecza łączyła kult Serca naszego Zbawiciela z bardzo żywym nabożeństwem do Najświętszej Rany boku Jezusa.

Główna zasługa w rozpowszechnieniu nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada skromnej zakonnicy, wizytce, św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690). Pan Jezus objawiał się jej kilkakrotnie. Ostatnie z objawień nastąpiło w piątek po oktawie Bożego Ciała, tj. 10 czerwca 1675 roku. Małgorzata klęcząc przed tabernakulum w czasie nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, zobaczyła Chrystusa, który odsłonił swoje Serce i powiedział: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia”.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/nspj.php3

Dzisiejszy dzień jest dla naszej parafii bardzo szczególny z uwagi na nasze święto patronalne, bo już tyle lat Serce Jezusowe króluje nad naszym rększowickim wieczernikiem. Dziękujmy naszemu Zbawicielowi za Jego obecność każdego dnia w naszym Kościele, że jest że czuwa że pod wezwaniem Jego Serca jest nasza parafia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich dzisiaj na godzinę 18:00 na Mszę Św. w tym ważnym dla nas dniu, abyśmy mogli osobiście podziękować naszemu Panu za Jego opiekę.

Natomiast zewnętrzne uroczystości odpustowe odbędą się w najbliższą niedzielę, tj. 30 czerwca, (czyli suma odpustowa) o godzinie 12:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian oraz gości.