Niedziela Palmowa

Dzisiaj, tj. 14 kwietnia obchodzimy Niedzielę Palmową. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Jej nazwa  pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia Kościoła wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, który bezpośrednio poprzedza Jego mękę i śmierć na krzyżu. Witające go tłumy rzucały wtedy na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. O tym wydarzeniu piszą wszyscy czterej Ewangeliści. Świadczy to o tym, jak wielką rangę przywiązują oni do tego wydarzenia z życia Zbawiciela.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozłożona pomiędzy dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów synoptycznych: Mateusza, Marka lub Łukasza (Męka Pańska wg czwartego z nich, czyli św. Jana czytana jest podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa oraz Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

W XI w. pojawił się zwyczaj święcenia palm. Wierni przechowują je przez cały rok, by w następnym roku mogły one zostać spalone na popiół (jest on wykorzystywany później do posypywania naszych głów popiołem w Środę Popielcową). W Polsce, gdzie trudno o prawdziwe gałązki palmowe, tradycją jest przygotowywanie specjalnych palemek. Są one najczęściej robione z gałęzi wierzbowych z baziami i z liści bukszpanu lub borówek. Natomiast w niektórych regionach kolorowe palmy są przygotowywane z suszonych kwiatów. W wielu parafiach są organizowane konkursy na najpiękniejszą albo na największą palmę.

źródło: https://www.malopolskaonline.pl/aktualnosci,W_Lipnicy_Murowanej_prezentowane_sa_impomujace_palmy-26571.html

źródło: http://naludowo.pl/kultura-ludowa/wiosna-obrzedy-zwyczaje-ludowe/niedziela-palmowa-palmy-wielkanocne-rodzaje-wilenskie-krupiowskie-tradycja-jak-zrobic-ludowe-material.html

Dzisiaj w naszej parafii przed Mszą o godz.10:00 zgromadzimy się przed kościołem na małym parkingu, skąd wyruszy uroczysta procesja z palmami na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Również dzisiaj odbędzie się konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych pt: Najpiękniejsza i największa palma na Niedzielę Palmową. Konkurs będzie w II kategoriach: I kategoria – najpiękniejsza palma; II kategoria – największa palma. Rozstrzygnięcie również dzisiaj po Mszy św. o godz. 10:00.