Święto ofiarowania Pańskiego

Dzisiaj, tj. 2 lutego obchodzimy święto ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane również Świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu przychodzimy do kościoła ze świecami.

Dzisiejsze święto przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz dokonania obrzędu oczyszczenia przez Matkę Bożą.

Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia naszego Zbawiciela daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych świąt. Było ono obchodzone w Jerozolimie już w IV w., czyli zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się także w Kościele zachodnim.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce tradycyjny okres Bożego Narodzenia, czyli śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek, bo liturgiczny skończył się razem ze świętem Chrztu Pańskiego. Dzisiejsze święto zamyka cykl uroczystości, które są związane z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. W tym dniu po raz ostatni liturgia ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.

Również dzisiejszego dnia obchodzimy od 1997 r. ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego. Poświęćmy ten dzień na modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu oraz ludziom we wszystkich zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego oraz instytutach świeckich.

źródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-02.php3